Ile kosztuje serwis klimatyzacji domowej i jak często go robić?

Ile kosztuje serwis klimatyzacji domowej i jak często go robić?

Zaniedbana klimatyzacja może stać się źródłem piętrzących się problemów – powietrze traci dobrą jakość, urządzenie jest bardziej podatne na awarie, a system chłodzenia (i ewentualnie grzania) pracuje coraz głośniej i mniej wydajnie. Dlatego żeby zadbać o zdrowie domowników i uniknąć dużych wydatków w przyszłości, warto co jakiś czas umówić się na przegląd systemu. Sprawdźmy zatem, jaki jest koszt serwisu klimatyzacji i jak często trzeba sobie o nim przypominać.

Dlaczego serwisowanie klimatyzacji jest ważne?

W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę zdrowie domowników. W nieczyszczonej klimatyzacji gromadzi się bowiem wilgoć i wszystko, co krąży w powietrzu: pyłki, kurz, sierść zwierząt, pył, pyłki roślin i inne drobne zanieczyszczenia. Niestety wilgotne i brudne środowisko to wymarzone warunki rozwoju dla patogenów, takich jak bakterie (np. pałeczek Legionelli), grzyby i pleśń. W efekcie zaniedbana klimatyzacja staje się potencjalnym źródłem zagrożeń mikrobiologicznych, które mogą wywoływać objawy alergii czy doprowadzić do rozwoju chorób układu oddechowego u ludzi i zwierząt.

Zdrowie jest najważniejszym, ale nie jedynym argumentem przemawiającym za dbaniem o klimatyzację. Bez względu na to, ile kosztuje serwis klimatyzacji, taka usługa kosztuje mniej niż skutki wieloletnich zaniedbań. Otóż nieczyszczona klimatyzacja zużywa więcej prądu (emituje też większy hałas, co może przeszkadzać domownikom i sąsiadom), a w niesprawdzonej mogą rozwijać się drobne usterki. W rezultacie urządzenie staje się bardziej podatne na awarie i wówczas zamiast zwykłego serwisu, trzeba będzie zlecić naprawę urządzenia.

Ile kosztuje naprawa klimatyzacji? To zależy od przyczyny awarii, jednak często wymiana części jest już niemożliwa i trzeba kupić nowe urządzenie.

Jakie czynności składają się na koszt serwisu klimatyzacji?

Zakres czynności wykonywanych przez serwisanta zależy od tego, czy klient umawia się wyłącznie na czyszczenie jednostki wewnętrznej i zewnętrznej, czy kompleksowy przegląd całego systemu. Zdecydowanie lepiej zlecić pełny serwis, ponieważ przegląd pozwala wykryć usterki na wczesnym etapie i wyeliminować je, zanim dojdzie do poważnej awarii. Co składa się na koszt serwisu klimatyzacji typu split (czyli systemów z jednostką wewnętrzną i zewnętrzną)?

Czyszczenie jednostki wewnętrznej

W ramach serwisu specjalista wyczyści parownik znajdujący się w jednostce wewnętrznej klimatyzacji. Zaniedbanie tej czynności może sprawić, że urządzenie będzie pracować głośniej (co może przeszkadzać szczególnie w sypialni), a zarazem z mniejszą wydajnością (co z kolei odbije się na rachunkach za prąd). Serwisant wyczyści również filtry znajdujące się w klimatyzatorze, choć o tej czynności musi pamiętać również właściciel urządzenia.

Dezynfekcja klimatyzacji

Czyszczenie klimatyzacji wiąże się również z wyeliminowaniem drobnoustrojów z układu. Dezynfekcji wymagają parownik, filtry oraz układ odprowadzania skroplin z tacą ociekową. W celu dokładnego usunięcia patogenów serwisant może użyć następujących metod:

  • naniesienie preparatu odgrzybiającego w piance lub aerozolu na elementy klimatyzatora;
  • ozonowanie klimatyzacji za pomocą generatora ozonu (ozon wykazuje silne właściwości dezynfekujące i dezodoryzujące);
  • zastosowanie urządzenia emitującego ultradźwięki, w wyniku czego płynny środek biobójczy zamienia się w parę, która może dotrzeć do zakamarków klimatyzacji.

Czyszczenie jednostki zewnętrznej

Na koszt serwisu klimatyzacji domowej składa się również czyszczenie jednostki zewnętrznej. Nie można pominąć tego etapu, ponieważ urządzenie w znacznym stopniu narażone jest na zanieczyszczenie. Kurz, pył drogowy, opadłe liście i inne drobne odpady mogą osadzić się wewnątrz klimatyzatora i utrudnić przepływ powietrza. W efekcie urządzenie zużywa więcej prądu, pracuje głośniej i staje się bardziej podatne na awarie.

Sprawdzenie stanu technicznego i działania klimatyzacji

Serwis klimatyzacji obejmuje również dokładne oględziny jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Fachowiec sprawdza stan techniczny urządzeń, a następnie weryfikuje parametry pracy (m.in. temperaturę powietrza oraz głośność). W ramach przeglądu sprawdza się również stan elementów elektrycznych, układ odprowadzania skroplin oraz ciśnienie układu chłodniczego.

Dodatkowe czynności wykonywane w ramach serwisu klimatyzacji

Kwestia tego, ile kosztuje serwis klimatyzacji, zależy również od stanu instalacji. Jeśli serwisant stwierdzi ubytek czynnika chłodniczego, wówczas może go uzupełnić, co jest usługą dodatkowo płatną. Ponadto jeżeli z oględzin wynika, że system ma usterkę lub awarię, fachowiec może zaproponować wymianę zepsutego elementu. Ile zatem kosztuje naprawa klimatyzacji? Sama usługa może kosztować od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, jednak trzeba ponieść również koszty zakupu nowej części lub urządzenia, a tutaj cena może wynosić nawet kilka tysięcy złotych (np. w przypadku kompresora i sprężarki).

Ile kosztuje serwis klimatyzacji domowej?

Cena przeglądu klimatyzacji zależy m.in. od stopnia rozbudowania systemu (split, multi-split), zakresu świadczonych usług oraz użytej metody dezynfekcji. Przeciętny koszt serwisu klimatyzacji wynosi w granicach 200-350 zł netto. Usługa będzie oczywiście droższa, jeżeli serwisant wykona usługi dodatkowe, np. sprawdzi szczelność układu chłodniczego i wymieni czynnik chłodniczy, wymieni zabezpieczenie elektryczne czy zaprogramuje sterownik. Na wyższy koszt usługi trzeba przygotować się zwłaszcza wówczas, gdy system nie był czyszczony od dawna, klimatyzacja nie pracuje z oczekiwaną wydajnością, a stan techniczny urządzeń budzi zastrzeżenia.

Jak często przeprowadzać serwis klimatyzacji domowej?

Klimatyzację w domu lub w biurze należy serwisować co najmniej dwa razy w roku, najlepiej na przełomie września i października, a następnie na wiosnę, na przełomie marca i kwietnia. Dzięki temu system będzie dobrze przygotowany do intensywnej eksploatacji w miesiącach letnich, a także ogrzewania w chłodniejsze dni. Częstsze serwisowanie klimatyzacji warto rozważyć wówczas, gdy domownicy chorują na alergię lub inne schorzenia układu oddechowego. Oczywiście po serwis warto zadzwonić wcześniej, jeżeli klimatyzacja wykazuje oznaki zanieczyszczenia lub usterki, czyli np. zużywa więcej prądu albo pracuje głośniej niż dotychczas.

Komu zlecić serwis klimatyzacji?

Kwestia tego, ile kosztuje serwis klimatyzacji, zależy również od firmy specjalizującej się w takich usługach. Jednak nie warto sugerować się wyłącznie ceną. Najlepiej zwrócić się do firmy, która zajmuje się nie tylko serwisowaniem, ale i montażem klimatyzacji. Doświadczeni instalatorzy znają różne systemy klimatyzacyjne od podszewki (zwłaszcza wtedy, gdy sami je zakładali), dzięki czemu cały przegląd zajmuje mniej czasu. Współpraca z firmą świadczącą kompleksowe usługi procentuje zwłaszcza podczas poważnych awarii. Instalator nie będzie miał problemu z ustaleniem przyczyny, ani z naprawą czy montażem nowego urządzenia. Firma może również pomóc w wyborze i zakupie nowego klimatyzatora, co może okazać się bardziej opłacalnym rozwiązaniem niż samodzielny zakup urządzenia.

Jeśli więc szukają Państwo doświadczonej firmy specjalizującej się w serwisie instalacji klimatyzacji, to serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Jesteśmy do Państwa dyspozycji:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *