Instalacje HVAC do hoteli

Instalacje HVAC do hoteli

Branża hotelarska zmaga się trzema ważnymi problemami związanymi z zapewnieniem odpowiedniego mikroklimatu na terenie obiektów hotelowych: komfortem termicznym, jakością powietrza oraz energochłonnością procesów (ogrzewania i wymiany powietrza). Instalacje HVAC w hotelach mają istotny wpływ na zadowolenie gościa z pobytu, co z kolei przekłada się na reputację danego miejsca. O czym należy pamiętać, projektując system grzewczy, wentylację lub klimatyzację dla hotelu lub innego obiektu turystycznego?

Systemy HVAC w hotelach – przepisy i normy

Kwestie związane z ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją w obiektach hotelarskich regulują przepisy zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. 2022 poz. 1225) oraz Rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 19 sierpnia 2004 r. w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie (Dz. U. 2017 poz. 2166). Projektant instalacji HVAC musi mieć na uwadze również wytyczne zawarte w polskich normach wskazanych w ww. wymienionych rozporządzeniach. Kolejnym ważnym dokumentem jest załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 19 sierpnia 2004 roku, w którym zostały opisane wymagania dla hoteli i moteli w zależności od kategorii zaszeregowania (czyli gwiazdek hotelowych).

Podstawowe wymagania dotyczące instalacji HVAC w hotelach:

  • w pokojach hotelowych należy utrzymywać temperaturę co najmniej 20°C, natomiast w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi bez okryć (np. w łazienkach, na pływalni) temperatura powinna wynosić co najmniej 24°C;
  • wentylacja w hotelach powinna zapewniać optymalną wymianę powietrza (strumień objętości powietrza wentylacyjnego powinien wynosić co najmniej 20m3/h na osobę)
  • ogrzewanie powinno znajdować się w całym obiekcie lub części nieklimatyzowanej (dla hoteli wszystkich kategorii);
  • w części ogólnodostępnej (recepcja, restauracja, sale wielofunkcyjne) hotele 1- i 2-gwiazdkowe mogą być wyposażone w wentylację grawitacyjną lub mechaniczną;
  • w części ogólnodostępnej hotele 3-gwiazdkowe powinny być wyposażone w wentylację mechaniczną;
  • klimatyzacjach w hotelach 4- i 5-gwiazdkowych jest obowiązkowa (zarówno w części ogólnodostępnej, jak i pokojach hotelowych);
  • klimatyzacja jest obowiązkowa również w salach konferencyjnych hoteli 3-gwiazdkowych;
  • w pokojach hotelowych obiektów 1-, 2- i 3-gwiazdkowych można zastosować wentylację mechaniczną lub grawitacyjną;
  • węzły higieniczno-sanitarne w hotelach powinny być wyposażone w wentylację mechaniczną wyciągową (w hotelach 1- i 2-gwiazdkowych dopuszcza się wentylację grawitacyjną).

Uwaga: klimatyzacja (lub inny system wymiany powietrzy) powinna pozwalać na otrzymanie optymalnych parametrów, tj. temperatury poniżej 24°C latem i powyżej 20°C zimą, a także wilgotności w granicach 45-60%.

Ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja w hotelach – najważniejsze wyzwania

Obiekty hotelowe składają się z rozległych części wspólnych (hall recepcyjny, restauracja, sale zabaw, sale konferencyjne, strefy SPA & wellness) oraz wielu jednostek mieszkalnych o zróżnicowanej kubaturze. Instalacje HVAC w hotelach muszą zatem uwzględniać podział obiektu na strefy wraz z liczbą gości przebywających jednocześnie w danej strefie (liczba osób wpływa na bilans cieplno-wilgotnościowy). Kluczowym zadaniem instalacji jest zapewnienie gościom komfortu termicznego, powietrza wolnego od uciążliwych zapachów i zanieczyszczeń, a także optymalnej wilgotności. System powinien być dyskretny, zarówno pod względem wizualnym, jak i akustycznym. Projektant powinien również przeanalizować dostępne rozwiązania pod względem opłacalności, ponieważ instalacja powinna być maksymalnie energooszczędna (jednak bez szkody dla wydajności).

Ogrzewanie w hotelach – ekologiczne pompy ciepła

Branża hotelarska wychodzi naprzeciw odnawialnym źródłom energii, dzięki którym można do pewnego stopnia uniezależnić się od zewnętrznych dostawców energii i paliw, a także obniżyć emisyjność budynku. Coraz większą popularnością cieszą się pompy ciepła, które sprawdzają się szczególnie w zestawieniu z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym. Dzięki takiemu rozwiązaniu goście zyskują wysoki komfort termiczny (wyższa temperatura przy stopach, niższa w górnych partiach ciała), a instalacja nie ingeruje w wygląd wnętrz.

W przypadku obiektów hotelarskich zaleca się zwłaszcza gruntowe pompy ciepła, która zapewniają niższe koszty eksploatacyjne oraz stabilną moc grzewczą niezależnie od pory roku. Systemy HVAC w hotelach mogą funkcjonować w układach hybrydowych, dlatego pompa ciepła może współpracować na przykład z instalacją gazową.

Klimatyzacja w hotelach – układy VRF

O komfortową temperaturę w hotelach można zadbać również za pomocą instalacji klimatyzacyjnych typu VRF (Variable Refrigerant Flow). Jest to układ charakteryzujący się zmiennym przepływem czynnika chłodniczego, który sprawdza się szczególnie w dużych obiektach komercyjnych. Tego typu instalacja umożliwia podłączeniu wielu jednostek wewnętrznych do jednej jednostki zewnętrznej, a przy tym jest bardziej elastyczna w budowie i kompaktowa niż tradycyjne układy. Oczywiście to nie wszystkie zalety tego systemu.

Klimatyzacja w hotelach typu VRF zapewnia również:

  • niższe koszty eksploatacji,
  • precyzyjną regulację mocy klimatyzatora,
  • automatyczne dostosowanie do warunków atmosferycznych,
  • możliwość pracy w podwójnym trybie (grzanie i chłodzenie jednocześnie),
  • komfort akustyczny (działa ciszej niż inne systemu klimatyzacji),
  • automatyczne sterowanie (inteligentne sterowniki współpracujące z czujnikami obecności, zintegrowanie z systemem zarządzania budynkiem),
  • możliwość rozbudowy systemu w przyszłości.

Wentylacja w hotelach – wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

W wielu hotelach wymagana jest wentylacja mechaniczna, która zapewnia sprawną wymianę powietrza niezależnie od warunków pogodowych czy szczelności okien. Co ważne, w tego typu instalacjach powietrze jest filtrowane, a proces cyrkulacji zachodzi przy zamkniętych oknach. Dzięki takiemu rozwiązaniu goście mogą oddychać czystym powietrzem, wolnym od zanieczyszczeń z ulicy czy zapachów dochodzących np. z hotelowej kuchni. Wentylacja w hotelach może być również wyposażona w rekuperator z funkcją odzysku ciepła i wilgoci. W ten sposób instalacja dba o utrzymanie optymalnych parametrów powietrza (temperatury i wilgoci), a jednocześnie zużywa mniej energii elektrycznej. Nowoczesne układy wentylacji wyposażone są w automatykę, która pozwala na stałe monitorowanie i kontrolowanie mikroklimatu w pomieszczeniach.

Ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja w hotelach od Ventix Serwis

Projektując instalacje HVAC w hotelach, należy uwzględnić szereg czynników, w tym m.in.: wielkość obiektu, spodziewane obłożenie hotelu, rodzaj pomieszczeń ogólnodostępnych, strefę klimatyczną, potrzeby cieplne związane z ogrzewaniem i przygotowaniem ciepłej wody użytkowej, budżet inwestycji. Poprawnie wykonana instalacja przekłada się na komfort gości oraz niższe koszty operacyjne, dlatego warto w tej kwestii polegać na profesjonalnej firmie.

Ventix Serwis posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie w wykonywaniu nowoczesnych systemów HVAC dla obiektów komercyjnych. W ramach kompleksowej współpracy zapewniamy projekt instalacji, dobór urządzeń, montaż instalacji oraz usługi serwisowe (naprawa, okresowe przeglądy, konserwacja). Gwarantujemy krótkie terminy realizacji oraz indywidualne podejście do wymagań każdego klienta.

Zapraszamy do kontaktu:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *