Jak zmniejszyć zużycie prądu przez pompę ciepła?
Zużycie prądu przez pompy ciepła zależy od wielu czynników, w tym m.in. od zapotrzebowania energetycznego budynku, temperatury w pomieszczeniach, rodzaju systemu grzewczego i warunków pogodowych. Jeżeli urządzenie zużywa więcej prądu niż zwykle, należy zastanowić się, co może być tego przyczyną i w miarę możliwości wyeliminować źródło problemu. Natomiast jeżeli rachunki za prąd są niewygórowane, zawsze warto sprawdzić, czy można płacić jeszcze mniej.
Miesięczne zużycie prądu przez pompę ciepła
Dzięki dużej efektywności energetycznej pompa ciepła może wyprodukować znacznie więcej ciepła niż zużywa energii elektrycznej. Dla przykładu, jeżeli współczynnik COP wynosi 5,5, wówczas urządzenie na każdy zużyty 1 kW prądu może wyprodukować do 5,5 kW energii cieplnej. Należy jednak pamiętać, że na zużycie prądu przez urządzenia grzewcze wpływa wiele czynników i każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Miesięczne zużycie prądu przez pompę ciepła zależy od takich czynników jak:
- rodzaj instalacji (tradycyjne grzejniki czy ogrzewanie płaszczyznowe),
- izolacja termiczna budynku,
- wielkość budynku,
- liczba mieszkańców,
- zużycie ciepłej wody,
- parametry pompy ciepła.
Jak zmniejszyć zużycie prądu przez pompę ciepła?
W przypadku systemu grzewczego oszczędności nie powinny odbywać się kosztem użytkowników. Trzeba znaleźć „złoty środek”, który pozwoli na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie bez narażania domowników na przebywanie w wychłodzonych pomieszczeniach czy mycie się w zimnej wodzie. W takim razie jak zmniejszyć zużycie prądu przez pompę ciepła i jednocześnie zachować optymalny komfort cieplny w domu?
Wymiana tradycyjnych grzejników na ogrzewanie podłogowe
Pompa ciepła zużywa więcej prądu, jeżeli pomiędzy dolnym źródłem ciepła (czyli np. powietrzem na zewnątrz budynku) a górnym źródłem ciepła (czyli np. wodą w grzejnikach) zachodzi duża różnica temperatur. Im większa jest ta różnica, tym sprężarka potrzebuje więcej prądu. Dlatego żeby ograniczyć miesięczne zużycie prądu przez pompę ciepła, warto rozważyć zmianę systemu grzewczego na bardziej ekonomiczny. Chodzi konkretnie o zastąpienie grzejników ściennych ogrzewaniem płaszczyznowym, które charakteryzuje się znacznie niższą temperaturą zasilania. Zmiana jest tutaj znacząca, ponieważ temperatura zasilania dla grzejników wynosi 55°C, zaś dla podłogówki zaledwie 35°C, więc różnica pomiędzy dolnym a górnym źródłem ciepła zredukuje się o 20°C.
Ulepszenie istniejącego systemu grzewczego
Jeżeli nie ma możliwości wymiany grzejników na ogrzewanie płaszczyznowe, warto rozważyć usprawnianie obecnej instalacji. Jednym ze sposobów na mniejsze zużycie prądu przez pompy ciepła, jest dopasowanie grzejników do mniejszej temperatury zasilania (40-50°C). Można to zrobić na przykład poprzez zastąpienie dużych grzejników dwoma mniejszymi, których łączna moc jest równa mocy jednego dużego grzejnika. Warto również zastosować zawory termostatyczne, które regulują przepływ wody w grzejnikach. Żeby uniknąć niepotrzebnych strat ciepła, należy zadbać również o izolację termiczną rur przechodzących przez pomieszczenia nieogrzewane.
Optymalizacja ustawień pompy ciepła
Jak zmniejszyć zużycie prądu przez pompę ciepła w przypadku, kiedy mamy już ogrzewanie niskotemperaturowe? Otóż warto przyjrzeć się ustawieniom urządzenia. Chodzi tutaj szczególnie o ustawienie krzywej grzewczej, czyli zależności pomiędzy temperaturą otoczenia a temperaturą zasilania instalacji grzewczej. W przypadku pompy ciepła krzywa grzewcza powinna być nisko nachylona, aby instalacja pracowała efektywnie przy jak najniższej temperaturze wody. Ustawienie idealnej krzywej grzewczej to żmudny proces, a efekt końcowy uzyskuje się metodą prób i błędów.
Ekonomiczne przygotowywanie ciepłej wody użytkowej
Zużycie prądu przez pompy ciepła zależy również od sposobu przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Ekonomicznym rozwiązaniem jest zasobnik umożliwiający magazynowanie dużych ilości wody. W przypadku pomp ciepła wskazany jest zasobnik pionowy o dużej pojemności (150, 200 lub 300 litrów) lub zasobnik warstwowy przy braku wystarczającej ilości wolnego miejsca. Wodę najlepiej podgrzewać jednorazowo, np. w godzinach obowiązywania tańszej taryfy prądu. W celu zmniejszenia zużycia energii elektrycznej warto również zoptymalizować ustawienia, czyli na przykład ograniczyć cyrkulację c.w.u. i zwiększyć wartość histerezy.
Zastosowanie zbiornika buforowego
Zbiornik buforowy umożliwia magazynowanie ciepłej wody, dzięki czemu zgromadzona w ten sposób energia cieplna może być wykorzystana do ogrzewania budynku. Proces ten przebiega następująco – woda zostaje podgrzana przez pompę ciepła, następnie trafia do zbiornika buforowego, a stamtąd do instalacji grzewczej. W tej sytuacji pompa ciepła włącza się rzadziej (tj. gdy woda w zbiorniku osiągnie odpowiednio niską temperaturę), co przekłada się na niższe zużycie energii elektrycznej. Woda może być podgrzewana w czasie obowiązywania tańszej taryfy, a pobierana w momencie największego zapotrzebowania na ogrzewanie.
Termomodernizacja budynku
Dlaczego pompa ciepła zużywa dużo prądu? Efektywność pompy ciepła – tak jak wszystkich urządzeń grzewczych – zależy od standardu energetycznego budynku. Żeby rachunki za energię elektryczną uległy wyraźnemu obniżeniu, warto rozważyć docieplenie ścian i stropu lub dachu. Wskazana jest również wymiana okien na energooszczędne, z możliwie jak najniższym współczynnikiem przenikania ciepła. Można również rozważyć montaż wentylacji mechanicznej z rekuperatorem, choć jest to rozwiązanie wymagające znacznej ingerencji w konstrukcję budynku.
Zaawansowane sterowanie
Po ustawieniu optymalnych parametrów pracy rola użytkownika pompy ciepła sprowadza się do ustawiania temperatury na regulatorze pokojowym. Jednak miesięczne zużycie prądu przez pompę ciepła można zredukować za pomocą zaawansowanych modułów sterujących, które umożliwiają zdalne sterowanie pracą urządzenia z poziomu aplikacji mobilnej. Wydajność ogrzewania może poprawić również instalacja inteligentnego domu. W tym przypadku automatyka budynkowa sama steruje urządzeniem, dostosowując ogrzewanie do pory dnia, obecności osób w domu czy temperatury na dworze.
Regularny serwis pompy ciepła
Jak zmniejszyć zużycie prądu przez pompę ciepła? Warto przypomnieć sobie datę ostatniego czyszczenia i przeglądu technicznego. Regularny serwis pompy ciepła pozwala bowiem wykryć i wyeliminować usterki, które przyczyniają się do zwiększonego zużycia energii elektrycznej. Serwisant może również dokonać korekty ustawień, dzięki którym pompa ciepła będzie zużywać mniej energii niż dotychczas. W zakres przeglądu wchodzi również konserwacja sprzętu, w tym czyszczenie parownika. Trzeba bowiem pamiętać, że zanieczyszczony parownik obniża wydajność pompy ciepła i tym samym zwiększa koszt ogrzewania.
Dlaczego pompa ciepła zużywa dużo prądu?
Zdarza się, że pompa ciepła od początku zużywa znacznie więcej prądu niż powinna. Co może być tego przyczyną? Możliwości jest wiele:
- zainstalowanie pompy ciepła w domu źle ocieplonym,
- wybór urządzenia o zbyt dużej mocy w stosunku do zapotrzebowania budynku,
- duże zabrudzenie instalacji grzewczej,
- zły dobór przekroju rur i zasobnika c.w.u.,
- nieprawidłowe posadowienie jednostki zewnętrznej,
- błędy w podłączeniu pompy ciepła,
- wprowadzenie nieoptymalnych ustawień.
Profesjonalny montaż pompy ciepła to podstawa
Kwestia tego, dlaczego pompa ciepła zużywa dużo prądu, może mieć związek z niewłaściwym doborem urządzeń i wadliwym montażem. Dlatego w trosce o stan swojego portfela warto od początku współpracować ze sprawdzoną firmą, która od wielu lat zajmuje się instalacją oraz serwisowaniem systemów grzewczych. Tylko doświadczony instalator potrafi prawidłowo zwymiarować instalację i dobrać optymalne urządzenia, a także przeszkolić użytkownika w zakresie wprowadzania ustawień i konserwacji sprzętu.
W związku z powyższym zapraszamy Państwa do kontaktu z nami. Jesteśmy do Państwa dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 15:00:
- pod numerem telefonu: +48 32 753 05 50
- pod adresem e-mail: kontakt@ventixserwis.pl
- stacjonarnie: ul. Staszica 20, 43-600 Jaworzno