Kapie woda z jednostki zewnętrznej – czy to normalne?
Klimatyzacja przynosi ulgę podczas upałów, zwłaszcza gdy wracamy do domu po całym dniu spędzonym na dworze lub w dusznych i niezacienionych pomieszczeniach. Jednak czasami klimatyzator może sprawiać problemy, przy czym wiele osób niepokoi kapiąca woda z klimatyzatora. Czy rzeczywiście jest to oznaka awarii urządzenia?
Czy kapanie z klimatyzacji to powód do niepokoju?
„Wczoraj zamontowałem nowy klimatyzator. Dziś z agregatu zewnętrznego kapie woda. Co robić?” Tego typu pytania na forach internetowych nie należą do rzadkości. Rzeczywiście można dopatrzyć się tutaj błędu, jednak jest to raczej błąd instalatora, a nie urządzenia. Profesjonalny instalator powinien uprzedzić użytkownika o możliwości występowania wycieków w jednostce montowanej na zewnątrz budynku. Otóż jeżeli kapie woda z jednostki zewnętrznej, wówczas jest to normalne zjawisko, spowodowane różnicą temperatur pomiędzy ciepłym otoczeniem a agregatem, w którym krąży czynnik chłodniczy. W efekcie na orurowaniu, zaworze serwisowym i na samym urządzeniu może tworzyć się rosa.
Skropliny z klimatyzacji podczas grzania
Krople rosy zbierające się na jednostce zewnętrznej nie stanowią zatem powodu do niepokoju. Jednak zdarza się, że woda wylewa się w dużych ilościach zarówno z węża odpływu skroplin, jak i z samego agregatu. Czy to objaw poważnej awarii? Niekoniecznie, ponieważ takie zjawisko występuje w przypadku grzania klimatyzacją w zimie czy okresie przejściowym. Skropliny z klimatyzacji podczas grzania są bowiem naturalnym skutkiem działania funkcji defrost, czyli odszraniania. Na czym polega ten proces?
Działanie funkcji defrost w trybie grzania krok po kroku:
- Przy niskich temperaturach otoczenia (np. 5 stopni Celsjusza lub niższych) wymiennik ciepła w jednostce zewnętrznej osiąga temperaturę poniżej 0 stopni Celsjusza.
- Wilgoć znajdująca się w powietrzu skrapla się na chłodnym wymienniku, a następnie zamarza.
- Wymiennik jednostki zewnętrznej pokrywa się szronem, co powoduje uruchomienie funkcji defrost.
- Dochodzi do odwrócenia obiegu czynnika chłodzącego, więc wymiennik ogrzewa się.
- Szron na wymienniku ulega roztopieniu, powstała woda spływa na tackę ociekową w jednostce wewnętrznej, a następnie zostaje odprowadzona na zewnątrz przez otwory w tacce.
Woda z klimatyzatora – co warto wiedzieć?
Ilość wycieku z klimatyzacji zależy od tego, z jaką mocą pracuje urządzenie i jakie warunki panują w pomieszczeniach klimatyzowanych. Im wyższa wilgoć i temperatura, tym więcej wody na zewnątrz. Z tego względu skropliny z klimatyzacji podczas grzania mogą wytwarzać się w bardzo dużych ilościach. Jeżeli klimatyzator jest zamontowany na ścianie, wówczas skropliny z tacy są odprowadzane otworami oraz dodatkowo do gruntu za pomocą węża. Wówczas zaleca się stosowanie kabla grzewczego, który będzie przeciwdziałać zamarzaniu skroplin w wężu. Jednostkę zewnętrzną warto również doposażyć w grzałkę tacy ociekowej, która będzie zapobiegać oblodzeniu urządzenia i tym samym chronić je przed poważnym uszkodzeniem.
Kapanie z klimatyzacji – kiedy wezwać serwis do klimatyzatora?
Kiedy kapie woda z jednostki zewnętrznej, zazwyczaj nie ma powodu do niepokoju. Wręcz przeciwnie – instalatora trzeba wezwać raczej wtedy, gdy w trybie grzania urządzenie nie odprowadza wody na zewnątrz. Może to bowiem oznaczać, że w klimatyzatorze zalega gruba warstwa lodu i urządzenie nie jest w stanie przeprowadzić pełnego odmrożenia. Ponadto serwis klimatyzacji zajmuje się również wyciekami z jednostki wewnętrznej. Takie zjawisko nie jest normalne i może wymagać interwencji specjalisty.
Co może powodować kapanie z klimatyzacji z jednostki wewnętrznej? Przede wszystkim:
- niedrożny odpływ skroplin,
- oblodzenie parownika,
- awaria pompy kondensatu,
- usterka pompki skroplin,
- uszkodzenie tacy skroplin,
- uszkodzenie izolacji rur, przez które przepływa czynnik chłodzący,
- awaria wentylatora,
- złe wypoziomowanie jednostki wewnętrznej.
Jak zapobiegać usterkom klimatyzacji?
Wycieki z klimatyzacji mogą mieć różne przyczyny: od źle wykonanego montażu, przez wadę fabryczną sprzętu, aż po zaniedbanie użytkownika. Żeby zapobiec ewentualnych usterkom, należy kontrolować stan instalacji i sprawdzać, czy nie pojawiły się jakieś uszkodzenia czy nieszczelności. Należy mieć na uwadze niepokojące zjawiska, które mogą świadczyć o wystąpieniu awarii. Chodzi m.in. o pojawienie się pleśni na ścianach czy wyczuwalnie wyższej wilgotności w pomieszczeniach. Cieknąca woda z klimatyzatora to problem, któremu można zapobiegać przez czyszczenie odpływu kondensatu oraz regularne przeglądy. Dla przypomnienia, serwis klimatyzacji należy przeprowadzać przynajmniej dwa razy w roku: na przełomie września i października, a następnie na przełomie marca i kwietnia.
W realizacji tego zadania może pomóc profesjonalna firma serwisująca wszystkie rodzaje klimatyzacji – Ventix Serwis. Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami:
- pod numerem telefonu: +48 32 753 05 50
- pod adresem e-mail: kontakt@ventixserwis.pl