Kapie woda z jednostki zewnętrznej - czy to normalne?

Kapie woda z jednostki zewnętrznej – czy to normalne?

Klimatyzacja przynosi ulgę podczas upałów, zwłaszcza gdy wracamy do domu po całym dniu spędzonym na dworze lub w dusznych i niezacienionych pomieszczeniach. Jednak czasami klimatyzator może sprawiać problemy, przy czym wiele osób niepokoi kapiąca woda z klimatyzatora. Czy rzeczywiście jest to oznaka awarii urządzenia?

Czy kapanie z klimatyzacji to powód do niepokoju?

„Wczoraj zamontowałem nowy klimatyzator. Dziś z agregatu zewnętrznego kapie woda. Co robić?” Tego typu pytania na forach internetowych nie należą do rzadkości. Rzeczywiście można dopatrzyć się tutaj błędu, jednak jest to raczej błąd instalatora, a nie urządzenia. Profesjonalny instalator powinien uprzedzić użytkownika o możliwości występowania wycieków w jednostce montowanej na zewnątrz budynku. Otóż jeżeli kapie woda z jednostki zewnętrznej, wówczas jest to normalne zjawisko, spowodowane różnicą temperatur pomiędzy ciepłym otoczeniem a agregatem, w którym krąży czynnik chłodniczy. W efekcie na orurowaniu, zaworze serwisowym i na samym urządzeniu może tworzyć się rosa.

Skropliny z klimatyzacji podczas grzania

Krople rosy zbierające się na jednostce zewnętrznej nie stanowią zatem powodu do niepokoju. Jednak zdarza się, że woda wylewa się w dużych ilościach zarówno z węża odpływu skroplin, jak i z samego agregatu. Czy to objaw poważnej awarii? Niekoniecznie, ponieważ takie zjawisko występuje w przypadku grzania klimatyzacją w zimie czy okresie przejściowym. Skropliny z klimatyzacji podczas grzania są bowiem naturalnym skutkiem działania funkcji defrost, czyli odszraniania. Na czym polega ten proces?

Działanie funkcji defrost w trybie grzania krok po kroku:

 1. Przy niskich temperaturach otoczenia (np. 5 stopni Celsjusza lub niższych) wymiennik ciepła w jednostce zewnętrznej osiąga temperaturę poniżej 0 stopni Celsjusza.
 2. Wilgoć znajdująca się w powietrzu skrapla się na chłodnym wymienniku, a następnie zamarza.
 3. Wymiennik jednostki zewnętrznej pokrywa się szronem, co powoduje uruchomienie funkcji defrost.
 4. Dochodzi do odwrócenia obiegu czynnika chłodzącego, więc wymiennik ogrzewa się.
 5. Szron na wymienniku ulega roztopieniu, powstała woda spływa na tackę ociekową w jednostce wewnętrznej, a następnie zostaje odprowadzona na zewnątrz przez otwory w tacce.

Woda z klimatyzatora – co warto wiedzieć?

Ilość wycieku z klimatyzacji zależy od tego, z jaką mocą pracuje urządzenie i jakie warunki panują w pomieszczeniach klimatyzowanych. Im wyższa wilgoć i temperatura, tym więcej wody na zewnątrz. Z tego względu skropliny z klimatyzacji podczas grzania mogą wytwarzać się w bardzo dużych ilościach. Jeżeli klimatyzator jest zamontowany na ścianie, wówczas skropliny z tacy są odprowadzane otworami oraz dodatkowo do gruntu za pomocą węża. Wówczas zaleca się stosowanie kabla grzewczego, który będzie przeciwdziałać zamarzaniu skroplin w wężu. Jednostkę zewnętrzną warto również doposażyć w grzałkę tacy ociekowej, która będzie zapobiegać oblodzeniu urządzenia i tym samym chronić je przed poważnym uszkodzeniem.

Kapanie z klimatyzacji – kiedy wezwać serwis do klimatyzatora?

Kiedy kapie woda z jednostki zewnętrznej, zazwyczaj nie ma powodu do niepokoju. Wręcz przeciwnie – instalatora trzeba wezwać raczej wtedy, gdy w trybie grzania urządzenie nie odprowadza wody na zewnątrz. Może to bowiem oznaczać, że w klimatyzatorze zalega gruba warstwa lodu i urządzenie nie jest w stanie przeprowadzić pełnego odmrożenia. Ponadto serwis klimatyzacji zajmuje się również wyciekami z jednostki wewnętrznej. Takie zjawisko nie jest normalne i może wymagać interwencji specjalisty.

Co może powodować kapanie z klimatyzacji z jednostki wewnętrznej? Przede wszystkim:

 • niedrożny odpływ skroplin,
 • oblodzenie parownika,
 • awaria pompy kondensatu,
 • usterka pompki skroplin,
 • uszkodzenie tacy skroplin,
 • uszkodzenie izolacji rur, przez które przepływa czynnik chłodzący,
 • awaria wentylatora,
 • złe wypoziomowanie jednostki wewnętrznej.

Jak zapobiegać usterkom klimatyzacji?

Wycieki z klimatyzacji mogą mieć różne przyczyny: od źle wykonanego montażu, przez wadę fabryczną sprzętu, aż po zaniedbanie użytkownika. Żeby zapobiec ewentualnych usterkom, należy kontrolować stan instalacji i sprawdzać, czy nie pojawiły się jakieś uszkodzenia czy nieszczelności. Należy mieć na uwadze niepokojące zjawiska, które mogą świadczyć o wystąpieniu awarii. Chodzi m.in. o pojawienie się pleśni na ścianach czy wyczuwalnie wyższej wilgotności w pomieszczeniach. Cieknąca woda z klimatyzatora to problem, któremu można zapobiegać przez czyszczenie odpływu kondensatu oraz regularne przeglądy. Dla przypomnienia, serwis klimatyzacji należy przeprowadzać przynajmniej dwa razy w roku: na przełomie września i października, a następnie na przełomie marca i kwietnia.

W realizacji tego zadania może pomóc profesjonalna firma serwisująca wszystkie rodzaje klimatyzacji – Ventix Serwis. Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *