Klimatyzacja precyzyjna

Klimatyzacja precyzyjna – co to jest i jakie ma zastosowanie?

W takich miejscach jak rozbudowane serwerownie, ośrodki przetwarzania danych, stacje teleinformatyczne czy laboratoria zwykła klimatyzacja może nie zapewniać odpowiednich warunków związanych z temperaturą czy poziomem wilgotności. Dlatego wszędzie tam, gdzie wymagana jest bardzo dokładna regulacja parametrów powietrza, stosuje się systemy klimatyzacji precyzyjnej. Co to za rozwiązanie?

Na czym polega klimatyzacja precyzyjna?

Nazwa tego systemu jest bardzo adekwatna, ponieważ za pomocą klimatyzacji precyzyjnej można uzyskać bardzo dokładne i stałe parametry powietrza. Regulacja temperatury może odbywać się z dokładnością nawet do jednego stopnia Celsjusza. Co więcej, tego typu układy umożliwiają uzyskanie odpowiedniego mikroklimatu pomieszczenia poprzez utrzymanie odpowiedniej wilgotności i jakości powietrza. W ten sposób klimatyzacja precyzyjna pozwala zachować warunki niezbędne do przeprowadzania skomplikowanych procesów technologicznych lub niezawodnej pracy urządzeń (np. serwerów w data center). Czym charakteryzuje się taka instalacja?

Systemy klimatyzacji precyzyjnej –- budowa

W klimatyzacji precyzyjnej zwykle stosuje się układ modularny (czyli taki, który składa się z pojedynczych modułów). Dzięki temu w przyszłości nie ma problemu z rozbudowaniem instalacji, gdy wzrośnie zapotrzebowanie na moc chłodniczą np. ze względu na zainstalowanie większej liczby serwerów. W tego typu instalacjach stosuje się szafy klimatyzacji precyzyjnej wyposażone w chłodnicę wodną lub system bezpośredniego odparowania (lub oba rozwiązania jednocześnie), a także agregaty wody lodowej. Systemy klimatyzacji precyzyjnej mogą bazować również na chłodzeniu kombinowanym, w którym wykorzystuje się układy freonowe oraz układy wody lodowej. Dodatkowo czynnik chłodniczy może być schładzany za pomocą powietrza zewnętrznego (tzw. free cooling), co pozwala na obniżenie kosztów eksploatacji.

Jak działa klimatyzacja precyzyjna?

Zwykła klimatyzacja stosowana m.in. w domach, biurach, hotelach, obiektach handlowych i usługowych ma na celu zapewnienie komfortowej temperatury w pomieszczeniach. Zupełnie inne zadanie ma klimatyzacja serwerowni i innych pomieszczeń IT, a także laboratoriów i pomieszczeń specjalnych. W tym przypadku klimatyzacja służy do utrzymania optymalnych warunków, które są niezbędne dla procesów technologicznych oraz bezawaryjnego działania urządzeń. W związku z tym systemy klimatyzacji precyzyjnej charakteryzują się następującymi cechami:

 • możliwość pracy w reżimie 24 godzin dziennie, przez 7 dni w tygodni i 365 dnia w roku,
 • zachowanie równej wydajności przy niskich i wysokich temperaturach (w przedziale od -25 do 35 stopni Celsjusza),
 • zapewnianie odpowiedniego mikroklimatu w pomieszczeniu poprzez nawilżanie, osuszanie, filtrowanie i dostarczanie świeżego powietrza;
 • zastosowanie zaawansowanych układów sterowania, które zwiększają funkcjonalność instalacji (m.in. praca w trybie awaryjnym, przełączanie urządzeń, zintegrowanie z systemem zarządzania budynkiem).

Gdzie wykorzystuje się systemy klimatyzacji precyzyjnej?

Tego typu instalacje stosuje się wszędzie tam, gdzie parametry powietrza mają znaczny wpływ na sprawność i bezawaryjne działanie urządzeń, które są kluczowe dla stabilnego działania przedsiębiorstwa lub instytucji. Chodzi tutaj szczególnie o miejsca, w których pracujące urządzenia generują duże ilości ciepła, co powoduje wzrost temperatury otoczenia. Dotyczy to również pomieszczeń, w których należy utrzymywać stałą wilgotność powietrza (warto pamiętać, że urządzeniom elektronicznym szkodzi zarówno zbyt wysoka kondensacja pary wodnej, jak i zbyt suche powietrze). Klimatyzacja precyzyjna spełnia swoje zadanie także w przedsiębiorstwach produkcyjnych, w których zachodzi konieczność utrzymania bardzo dokładnych parametrów technologicznych.

Zastosowanie systemów klimatyzacji precyzyjnej

Myśląc o systemie klimatyzacji precyzyjnej, najczęściej myślimy m.in. o takich rozwiązaniach jak:

 • klimatyzacja serwerowni, centrów przetwarzania danych (data center);
 • klimatyzacja pomieszczeń z akumulatorami (UPS);
 • klimatyzacja stacji telekomunikacyjnych, rozdzielni energetycznych;
 • klimatyzacja laboratoriów;
 • klimatyzacja obiektów wojskowych;
 • klimatyzacja w mennicach i skarbcach bankowych;
 • klimatyzacja w zakładach przemysłu spożywczego;
 • klimatyzacja w zakładach farmaceutycznych.

Klimatyzacja precyzyjna – montaż i serwis

System klimatyzacji precyzyjnej musi być dopasowany do obciążenia cieplnego, które powstaje w wyniku pracujących urządzeń (wskazane jest lekkie przewymiarowanie instalacji). Ponadto przy projektowaniu systemu należy wziąć pod uwagę ewentualne zyski ciepła z naturalnego oświetlenia, ograniczenia montażowe oraz wymagania inwestora związane z kosztami budowy i eksploatacji. Wykwalifikowani instalatorzy z firmy Ventix Serwis zapewniają profesjonalne wykonanie instalacji klimatyzacji precyzyjnej w oparciu o warunki techniczne oraz indywidualne potrzeby inwestora. Firma oferuje również zabiegi konserwacyjne i serwisowe, dzięki którym system może działać z założoną wydajnością, bezpiecznie i bez poważnych awarii.

Więcej informacji odnośnie montażu i serwisu klimatyzacji precyzyjnej można uzyskać:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *