Najczęstsze problemy kotłowni w budynkach wielorodzinnych

Ogrzewanie budynku wielorodzinnego może być realizowane na różne sposoby, natomiast przy projektowaniu kotłowni należy uwzględnić szereg czynników: liczbę i wielkość pojedynczych lokali, koszty początkowe i eksploatacyjne, wymagania prawne, a także dyrektywę energetyczną EPBD. Niestety nawet dobrze zaprojektowana kotłownia może w przyszłości sprawiać problemy. Jakie?

Kotłownie na paliwo stałe

W starszych budynkach wielorodzinnych ogrzewanie wciąż często bazuje na kotłach zasilanych paliwami stałymi, a szczególnie węglem i jego pochodnymi. Nie jest to jednak rozwiązanie przyszłościowe ze względu na postępującą dekarbonizację i dążenie Unii Europejskiej do osiągnięcia neutralności emisyjnej. Kocioł na paliwo stałe o mocy cieplnej powyżej 25 kW do 2000 kW musi znajdować się w wydzielonych pomieszczeniach znajdujących się pod ziemią lub na poziomie terenu. Kotłownia oraz pomieszczenie składu paliwa muszą spełniać szereg wymagań w zakresie kubatury pomieszczenia, sposobu jego wykończenia oraz niezbędnych instalacji (np. wentylacji, studzienki kanalizacyjnej). 

Problemy występujące w kotłowniach na paliwo stałe to głównie:

  • dymienie i roszenie kotła spowodowane brakiem odpowiedniej wentylacji nawiewnej;
  • problem z uzyskaniem odpowiedniej temperatury w kotle;
  • zatrzymywanie gazów spalinowych spowodowane niedrożną wentylacją wywiewną (może skutkować zatruciem użytkowników, a także wybuchem pieca);
  • zagotowanie wody w instalacji centralnego ogrzewania (spowodowane np. awarią zaworu bezpieczeństwa), co może doprowadzić do eksplozji w budynku;
  • awarie lub nadmierne zużycie podzespołów kotła (np. wentylatora, podajnika paliwa, palnika, czujników, elektroniki).

Kotłownie gazowe

W budynkach wielorodzinnych bardzo często wykonuje się kotłownie gazowe, które są rozwiązaniem przystępnym cenowo (pod względem kosztów inwestycyjnych), a do tego łatwo dostępnym ze względu na możliwość podłączenia do sieci przesyłowej gazu ziemnego lub własnego zbiornika gazu LPG. Kotłownia może być wyposażona w jeden kocioł gazowy o dużej mocy lub kilka mniejszych kotłów pracujących w kaskadzie (zwykle stosuje się od 2 do 5 kotłów).

Grupa kotłów jest rozwiązaniem droższym w budowie, jednak bardziej oszczędnym w eksploatacji i mniej narażonym na ewentualne awarie. W związku z unijną dyrektywą budynkową EPBD i wycofywaniem systemów grzewczych bazujących na paliwach kopalnych w niedalekiej przyszłości kotłownie gazowe będą zasilane gazem z dodatkiem biokomponentów lub będą systemami hybrydowymi współpracującymi z OZE (czyli np. pompą ciepła lub kolektorami słonecznymi). 

Problemy występujące w kotłowniach gazowych:

  • nieszczelności w układzie powodujące wyciek gazu, co z kolei może doprowadzić do wybuchu i pożaru;
  • brak ciepłej wody spowodowany np. zabrudzeniem filtra w piecu gazowym;
  • samoczynnie wyłączanie się kotła gazowego, co może być spowodowane np. ustawieniem zbyt niskich temperatur lub zapowietrzeniem układu;
  • obniżenie wydajności instalacji grzewczej, np. w wyniku zapowietrzenia pieca lub niewykrytej nieszczelności;
  • zakamieniony wymiennik ciepła, co może doprowadzić do poważnej awarii pieca.

Kotłownie olejowe

Ogrzewanie budynku wielorodzinnego można realizować za pomocą kotłów zasilanych olejem opałowym, przy czym w przypadku dużego zapotrzebowania na ciepło stosuje się kotły olejowe kondensacyjne. Ogrzewanie olejowe podlega regulacjom prawnym i normom w zakresie usytuowania kotła, usytuowania zbiornika paliwa oraz niezbędnych instalacji. Zbiornik na paliwo może być zamontowany wewnątrz budynku lub na zewnątrz (w odpowiedniej odległości od innych budynków). Z kolei kocioł może być umieszczony w piwnicy lub na najniższej kondygnacji, w wydzielonym pomieszczeniu lub osobnym budynku. Należy również zadbać o wentylację kotłowni oraz odprowadzanie kondensatu w przypadku pieca kondensacyjnego. 

Główne problemy występujące w kotłowniach na olej opałowy to:

  • zbyt słabe podawanie oleju opałowego, spowodowane np. przez zanieczyszczoną dyszę lub usterkę pompy olejowej;
  • słaba wydajność spalania, która może być skutkiem np. zbyt niskiej ilości powietrza dopływającego do palnika, zabrudzeniem filtrów, pogorszeniem ciągu kominowego, niskim ciśnieniem oleju w pompie;
  • intensywny zapach oleju w kotłowni, który może być efektem np. nieszczelności w układzie, złym spalaniem czy osłabionym ciągiem kominowym. 

Węzły cieplne

Budynki mieszkalne mające dostęp do miejskiej sieci ciepłowniczej najczęściej bazują na kompaktowych węzłach cieplnych, które są zasilane z elektrociepłowni. Jednak w nowo powstających budynkach wielorodzinnych coraz częściej stosuje się miniwęzły cieplne, które umożliwiają mieszkańcom indywidualną regulację temperatury w zakresie ogrzewania pomieszczeń i wody użytkowej. Urządzenia te mogą pobierać energię cieplną z węzła zbiorczego połączonego z siecią ciepłowniczą, z kotłowni w budynku lub z pompy ciepła. Instalacja może współpracować z odnawialnymi źródłami energii (np. kolektorami słonecznymi). Miniwęzły można również zintegrować z systemem zarządzania budynkiem (BMS). 

Problemy występujące przy węzłach cieplnych to:

  • przecieki w instalacji;
  • zanieczyszczenie filtrów;
  • nieefektywne działanie automatyki węzła;
  • awarie pompy obiegowej;
  • awarie liczników ciepła;
  • awarie związane z wewnętrznym źródłem ciepła (np. kotłem elektrycznym, pompą ciepła). 

Ogrzewanie pompą ciepła

W nowo powstających lub modernizowanych budynkach wielorodzinnych coraz częściej stosuje się pompy ciepła, które mogą być wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń i wody użytkowej. Urządzenia te wydają się bezpieczną inwestycją z uwagi na postępującą dekarbonizację i nieuchronne dążenie do zeroemisyjności budynków. Pompy ciepła bazują na odnawialnych źródłach energii (powietrzu, wodzie, gruncie), a do tego zapewniają bezpieczne użytkowanie, wygodną obsługę i brak problemów związanych z dostawami paliwa. W celu zwiększenia efektywności ogrzewania można rozważyć kotłownię hybrydową z udziałem kotła elektrycznego lub gazowego. Z kolei koszty eksploatacji związane ze zużyciem energii elektrycznej można zredukować za pomocą instalacji fotowoltaicznej. 

Problemy występujące w kotłowniach z pompą ciepła to najczęściej:

  • problemy ze sprężarką, spowodowane np. złym doborem pompy ciepła, zatarciem sprężarki, uszkodzeniem silnika, zalaniem sprężarki olejem lub czynnikiem chłodniczym;
  • problem z dogrzaniem pomieszczeń i wody użytkowej, wynikający z niedoszacowania mocy pompy ciepła;
  • przyspieszone zużycie sprężarki spowodowane przewymiarowaniem pompy ciepła;
  • nieszczelności w układzie, objawiające się m.in. zbyt niskim ciśnieniem w dolnym lub górnym źródle ciepła. 

Profesjonalny montaż i serwis kotłowni

Każdy rodzaj kotłowni powinien być wykonany zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi, normami oraz tzw. dobrymi praktykami. Właściwie dobrane urządzenia, odpowiednie wyposażenie kotłowni, a także prawidłowy montaż mają decydujący wpływ na niezawodne działanie instalacji grzewczej przez długie lata.

Firma Ventix Serwis zapewnia kompleksowe wykonanie kotłowni w budynkach wielorodzinnych, w oparciu o indywidualne wymagania inwestora, dostęp do źródła ciepła, infrastrukturę wewnętrzną oraz założenia jakościowe i budżetowe przedsięwzięcia. Zapewniamy również opiekę posprzedażową w formie prac konserwacyjnych, napraw w ramach gwarancji oraz serwisu pogwarancyjnego. 

Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, aby omówić zakres prac, w których możemy Państwu pomóc. Jesteśmy do Waszej dyspozycji:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *