Najczęstsze problemy związane z HVAC i sposoby ich uniknięcia

Najczęstsze problemy związane z HVAC i sposoby ich uniknięcia

Prawidłowo wykonane instalacje HVAC (heating = ogrzewanie, ventilation = wentylacja, air conditioning = klimatyzacja) mogą działać bezawaryjnie przez długie lata. Niemniej zdarza się, że trzeba wezwać fachowca z powodu awarii jednego z komponentów czy nieszczelności w instalacji. Wielu problemów można jednak uniknąć, dbając o odpowiednią konserwację systemu.

Im lepiej wykonana instalacja, tym mniej problemów w przyszłości

Żeby uniknąć sytuacji, w których ciśnie się na usta powiedzenie „mądry Polak po szkodzie”, wykonanie instalacji HVAC należy powierzyć profesjonalnej firmie. Specjaliści pracują bowiem kompleksowo. Przygotowują projekt instalacji w oparciu o przepisy, normy i wymogi techniczne, dobierają komponenty systemu, przeprowadzają montaż, udzielają instruktażu w zakresie obsługi i konserwacji systemu, oferują także serwis urządzeń i instalacji. Dzięki dobrze wykonanemu projektowi instalacja zapewni oczekiwaną wydajność, a jednocześnie nie narazi użytkowników na nadmierne koszty. Z kolei odpowiednio dobrane urządzenia i akcesoria zmniejszają ryzyko częstych awarii.

Najczęstsze problemy z instalacjami HVAC – jak ich uniknąć?

Awarie ogrzewania, wentylacji lub klimatyzacji zwiększają koszt eksploatacji systemu, a zarazem obniżają komfort użytkowników budynku. Jakie są najczęstsze problemy z instalacjami HVAC i co zrobić, żeby ograniczyć ich występowanie?

Nieszczelność systemu

Instalacja pracuje z mniejszą wydajnością niż dotychczas lub w ogóle nie spełnia swojej roli (np. klimatyzacja przestała chłodzić)? Jedną z możliwych przyczyn jest rozszczelnienie komponentów, np. rur, przewodów lub złączy. Hermetyczność instalacji można sprawdzać za pomocą różnego rodzaju urządzeń do wykrywania wycieków (np. czujników detekcji wycieku, zestawów do pomiaru szczelności instalacji). Jednak takim problemom można zapobiegać poprzez regularne przeglądy systemu. Jedną z czynności wykonywanych przez serwisanta jest właśnie pomiar szczelności układu, co pozwala na wczesne wykrycie usterki i wymianę wadliwego komponentu.

Niedziałające elementy systemu

W instalacjach HVAC nie brakuje elementów, które mogą ulec zużyciu lub uszkodzeniu. W przypadku problemów z klimatyzacją można podejrzewać niesprawność sprężarki, skraplacza, wentylatorów i grzałek. Z kolei awarie ogrzewania z pompą ciepła najczęściej są związane ze sprężarką. Jeżeli uszkodzeniu ulegnie czujnik temperatury w wentylacji mechanicznej, wówczas chłodnica/nagrzewnica przestanie działać. Żeby uniknąć częstych awarii podzespołów i tym samym problemów z działaniem całej instalacji, należy zainwestować w wysokiej jakości, markowe komponenty.

Problemy związane z układem sterowania

Słaby przepływ powietrza, nieodpowiednia temperatura latem/zimą, niski odzysk ciepła, wyższe zużycie energii elektrycznej – wszystkie te problemy mogą mieć związek z układem sterowania. Żeby do nich nie dopuścić, warto pamiętać o okresowych przeglądach instalacji. W ramach usługi fachowiec przeprowadza test sprawności systemu, a następnie w razie konieczności wymienia niesprawny element (termostat, sterownik) lub koryguje nastawy wydajności. Termostaty i sterowniki można programować również samodzielnie. Warto w tym celu poprosić serwisanta o krótkie przeszkolenie i uważnie zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia.

Zanieczyszczenie instalacji

Klimatyzacja i wentylacja mechaniczna wymagają systematycznego czyszczenia. W przeciwnym razie układ stanie się siedliskiem brudu, kurzu, pleśni i niewidocznych gołym okiem mikrobów. Zanieczyszczony system pracuje głośniej i ze słabszą wydajnością, przez co nie zapewnia odpowiedniej jakości powietrza i zużywa więcej energii elektrycznej. Ponadto zagrożenia biologiczne (grzyby, bakterie) zwiększają ryzyko rozwoju infekcji i schorzeń układu oddechowego. Dlatego ważne jest, aby regularnie wymieniać lub czyścić filtry znajdujące się w instalacji, a także usuwać zanieczyszczenia z przewodów i innych komponentów systemu (skraplaczy, wentylatorów). Oprócz czyszczenia mechanicznego układ należy również zdezynfekować, aby wyeliminować grzyby, bakterie i wykwity.

Niska wydajność instalacji

Zbyt wysoka wilgotność powietrza, problem z dogrzaniem budynku zimą, nadmierne zużycie energii elektrycznej – to tylko niektóre konsekwencje wynikające ze źle zaprojektowanej instalacji. Jeżeli system będzie niedoszacowany, wówczas użytkownicy budynku mogą skarżyć się na złą jakość powietrza lub niski komfort termiczny. Z kolei przewymiarowana instalacja wiąże się z wyższymi kosztami i skróceniem żywotności najważniejszych elementów systemu (np. sprężarki w pompie ciepła). Żeby uniknąć tego typu problemów, warto powierzyć zaprojektowanie i wykonanie instalacji HVAC doświadczonym specjalistom, którzy potrafią stworzyć najbardziej optymalne rozwiązania.

Ventix Serwis – specjaliści od instalacji HVAC

Żeby ogrzewanie, wentylacja lub klimatyzacja sprawowały się bez zarzutu, warto pamiętać o systematycznych przeglądach instalacji. W ramach przeglądu fachowiec sprawdzi stan techniczny urządzeń, szczelność układu i poprawność działania całego systemu, a także wykona niezbędne czynności konserwacyjne. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, serwisant może również wymienić lub naprawić wadliwy komponent. Kompleksowe usługi z zakresu serwisu instalacji HVAC oferujemy my – Ventix Serwis. Zapewniamy przeglądy i naprawy: Świadczymy usługi serwisowe zarówno dla klientów prywatnych, jak i odbiorców przemysłowych, takich jak przedsiębiorstwa czy obiekty użyteczności publicznej. W celu uzyskania szczegółowych informacji można skontaktować się z nami:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *