odgrzybianie klimatyzacji w domu

Odgrzybianie klimatyzacji w domu – jak zrobić to poprawnie?

Klimatyzacja zapewnia optymalny komfort cieplny i pozwala cieszyć się dobrą jakością powietrza, wolnego od nadmiernej wilgoci, pyłków, kurzu i innych alergenów. Niestety jest i druga strona medalu – nieczyszczona klimatyzacja może stać się siedliskiem grzybów i innych drobnoustrojów, które mają negatywny wpływ na zdrowie użytkowników. Dlatego odgrzybianie klimatyzacji w domu to jedna z najważniejszych czynności, o jakiej muszą pamiętać osoby korzystające z dobrodziejstw takiej instalacji.

Dlaczego czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji jest takie ważne?

Klimatyzator – jak wszystkie urządzenia i sprzęty w domu – wymaga regularnego czyszczenia. W przeciwnym razie pod obudową zaczną gromadzić się zanieczyszczenia, które mogą przyczynić się do występowania usterek (np. kapania wody z klimatyzatora). Ponadto jeśli dodamy do tego ciepło i wilgoć, która zbiera się na tacy ociekowej, zyskujemy doskonałe warunki do rozwoju grzybów i pleśni. Niestety na tym nie koniec. Pracujący klimatyzator wdmuchuje zalegające wewnątrz zanieczyszczenia (w tym patogeny) do pomieszczenia. Takie powietrze nie tylko nieprzyjemnie pachnie, ale w dodatku naraża domowników na choroby układu oddechowego.

Jak często czyścić i odgrzybiać klimatyzację w domu?

Odgrzybianie klimatyzacji w domu można przeprowadzić wraz z czyszczeniem całego układu, czyli co najmniej dwa razy w roku: jesienią i na wiosnę. Jednak jeśli w domu mieszkają alergicy lub osoby mające problem z układem oddechowym, warto dezynfekować układ znacznie częściej. Można to robić przy okazji czyszczenia lub wymiany filtrów (w niektórych klimatyzatorach filtry są jednorazowego użytku i wymagają okresowej wymiany). Filtry należy czyścić co trzy miesiące lub w momencie, kiedy klimatyzator zasygnalizuje taką konieczność. Lepiej nie zaniedbywać tego obowiązku, ponieważ zanieczyszczone filtry psują jakość powietrza, a ponadto mogą sprawić, że klimatyzator zacznie pracować głośniej i mniej wydajnie.

Jak odgrzybić klimatyzację w domu?

Wyraźnym sygnałem, że klimatyzacja potrzebuje odgrzybiania „na wczoraj”, jest nieprzyjemny zapach unoszący się w pomieszczeniu po włączeniu urządzenia. Jednak zamiast czekać do ostatniej chwili, lepiej działać systematycznie i mieć pewność, że powietrze w domu jest takie, jakie być powinno – czyste, świeże i zdrowe.

Odgrzybianie klimatyzacji za pomocą środka biobójczego

Odgrzybianie klimatyzacji samemu nie jest skomplikowane (choć raczej nie da się zrobić tego w 5 minut). Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w odpowiedni preparat do odgrzybiania klimatyzacji w piance lub aerozolu, a następnie postępować zgodnie z instrukcją producenta.

Na co warto zwrócić uwagę:

    1. Trzeba sprawdzić, czy środek ma działanie bakteriobójcze i grzybobójcze, ponieważ płyny uniwersalne służą wyłącznie do usuwania zabrudzeń i tłustych osadów.
    2. Najlepiej używać środków z atestem Państwowego Zakładu Higieny, ponieważ substancje zawarte w preparacie zostaną prawdopodobnie rozpylone w powietrzu i powinny być bezpieczne dla zdrowia.
    3. Nie należy używać środków o działaniu żrącym czy zawierających rozpuszczalniki (patrz punkt 2).
    4. Kwestia tego, jak odgrzybić klimatyzację w domu, sprowadza się do dokładnego spryskania parownika i pozostawienia preparatu do wyschnięcia. Środka biobójczego można również użyć do czyszczenia tacy ociekowej i filtrów.
    5. Jeżeli preparat wymaga spłukiwania, warto zaopatrzyć się w specjalny pokrowiec do mycia klimatyzacji.
    6. Przed przystąpieniem do odgrzybiania klimatyzacji warto zabezpieczyć ścianę wokół urządzenia folią malarską, ponieważ środek może pozostawić zacieki.
    7. Po zabiegu należy wywietrzyć pomieszczenie.

Odgrzybianie klimatyzacji metodą ultradźwiękową

Płynny preparat biobójczy może nie dotrzeć do wszystkich zakamarków klimatyzacji, więc proste metody nie zapewniają stuprocentowego skutku. Bardziej zaawansowanym sposobem na odgrzybianie klimatyzacji w domu jest metoda ultradźwiękowa. Wymaga ona zastosowania urządzenia, które emituje dźwięki o częstotliwości 1,7 Mhz. Wskutek działania urządzenia płyn dezynfekujący zmienia stan skupienia na lotny, dzięki czemu dociera do wszystkich trudno dostępnych miejsc. Biobójcza para eliminuje grzyby, bakterie oraz inne niewidoczne gołym okiem zagrożenia. Niestety z uwagi na wysoki koszt urządzenia bardziej opłaca się zlecić to zadanie wyspecjalizowanej ekipie serwisowej.

Ozonowanie klimatyzacji domowej

Długo nieczyszczona klimatyzacja wydziela bardzo nieprzyjemny zapach? W tej sytuacji odgrzybianie klimatyzacji samemu może nie zapewnić spodziewanego rezultatu i warto rozważyć ozonowanie klimatyzacji. Zabieg ten wykonuje się przy użyciu generatora ozonu. W wyniku działania urządzenia dwuatomowe cząsteczki tlenu O2 rozkładają się na atomy tlenu O, które następnie łączą się w trójatomowe cząsteczki ozonu O3. Zainstalowany w generatorze wentylator sprawia, że ozon dociera do każdego zakamarka klimatyzacji. Dzięki silnemu działaniu utleniającemu i dezynfekującemu ozon skutecznie eliminuje problem grzybów, bakterii i wirusów bytujących w klimatyzacji, a dodatkowo usuwa nieprzyjemne zapachy.

Odgrzybianie klimatyzacji w domu warto zlecić profesjonalistom

Przy dokładnym i systematycznym czyszczeniu samodzielne odgrzybianie daje dobre rezultaty. Jednak jeśli klimatyzacja jest mocno zaniedbana lub nie wiadomo, czy była kiedykolwiek czyszczona, wówczas warto zadzwonić po serwis klimatyzacji. Specjaliści doskonale wiedzą, jak odgrzybić klimatyzację w domu, a ponadto mają do dyspozycji profesjonalny sprzęt i skuteczne środki dezynfekujące. Przy okazji warto umówić się na przegląd klimatyzacji. Serwisant dokładnie wyczyści jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną, zdezynfekuje klimatyzację, a także sprawdzi stan techniczny urządzeń oraz poprawność działania instalacji. To najlepszy sposób na zapobieganie poważnym awariom i… brak kłopotliwych „lokatorów” w klimatyzacji.