Woda lodowa – czym jest i jakie jest jej zastosowanie?
Instalacje wody lodowej mogą stanowić alternatywę dla systemów chłodzenia i klimatyzacji bazujących na freonowych czynnikach chłodniczych. W takich układach czynnikiem usuwającym ciepło z procesu jest woda lodowa. Na czym polega takie rozwiązanie i w jakich miejscach można je zastosować?
Czym jest woda lodowa?
W układach klimatyzacji i chłodzenia stosuje się różne czynniki chłodnicze, które pobierają ciepło z jednego miejsca i przenoszą je do drugiego. Niektóre czynniki (CFC) zostały wycofane ze względu na wysoki potencjał niszczenia warstwy ozonowej. Natomiast instalacje wody lodowej wykorzystują do wymiany ciepła schłodzoną wodę, a często roztwór wody i czynnika o bardzo niskiej temperaturze krzepliwości (np. glikolu etylenowego lub propylenowego). Ile stopni ma woda lodowa? Zwykle 6 stopni Celsjusza, jednak zdarza się, że woda schładzana jest do temperatury 1 stopnia Celsjusza.
Chiller – czyli jak zrobić wodę lodową
Wiemy już, czym jest woda lodowa. Teraz pora zastanowić się, jak powstaje. Otóż woda lodowa wytwarzana jest pomocą specjalnych agregatów (zwanych również chillerami), które składają się m.in. ze skraplacza, parownika, sprężarki, zaworu rozprężnego.
Woda schładzana jest w parowniku przy udziale czynnika ziębniczego (np. R32, R513A), a następnie zostaje rozprowadzona za pomocą pompy oraz instalacji hydraulicznej do odbiorników chłodu. Woda pobiera ciepło z procesu, w wyniku czego zostaje ogrzana do 10-16 stopni Celsjusza. Następnie trafia z powrotem do parownika i cały cykl się powtarza.
Jak zrobić wodę lodową? Niezbędny jest do tego czynnik chłodniczy, który w parowniku przyjmuje postać cieczy pod niskim ciśnieniem. Pod wpływem ciepła pochodzącego z wody czynnik chłodniczy zmienia stan skupienia na gazowy (pod niskim ciśnieniem). Następnie czynnik zostaje sprężony w sprężarce i pod postacią gazu pod wysokim ciśnieniem trafia do skraplacza, który może być chłodzony wodą lub powietrzem. Tam czynnik chłodniczy oddaje ciepło i ulega skropleniu, po czym przepływa do zaworu rozprężnego. Ten ostatni reguluje przepływ ciekłego czynnika chłodniczego do parownika i cały cykl się powtarza.
Zastosowanie wody lodowej
Instalacje wody lodowej mogą zastępować tradycyjne systemy chłodzenia stosowane w wielu gałęziach przemysłu i nie tylko. Wykorzystuje się je między innymi do schładzania maszyn, pomieszczeń i płynów procesowych.
Przykładowe zastosowanie wody lodowej:
- formowanie wtryskowe przy produkcji tworzyw sztucznych;
- produkcja papieru i cementu,
- obróbka metali (np. w galwanizacji)
- przemysł farmaceutyczny i chemiczny;
- przemysł spożywczy (np. w piekarniach, winiarniach);
- produkcja półprzewodników,
- wytwarzanie sprężonego powietrza,
- chłodzenie zasilaczy i stacji zasilania,
- chłodzenie urządzeń medycznych (np. laserów, tomografów, rezonansów magnetycznych);
- chłodzenie pomieszczeń przemysłowych.
Poza wyżej wymienionymi zastosowaniami instalacje wody lodowej coraz częściej wdrażane są w projektach komercyjnych i biznesowych, np. w budynkach biurowych, hotelach czy centrach handlowych. Ponadto na rynku dostępne są również kompaktowe chillery do zastosowania w domach i innych mniejszych obiektach.
Woda lodowa czy tradycyjny system chłodzenia
Kwestia tego, jak zrobić wodę lodową i gdzie można zastosować taki system chłodzenia, została już wyjaśniona. Pora teraz zastanowić się, w czym woda lodowa jest lepsza od instalacji wykorzystujących tradycyjne czynniki chłodnicze (CFC, HCFC, HFC, HFO). Agregaty wody lodowej sprawdzają się wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność ścisłej kontroli temperatury i ochrony parku maszynowego przed przegrzaniem. Ponadto woda to czynnik przyjazny dla środowiska, dzięki czemu może zastąpić wycofane czynniki freonowe, które wykazują wysoki potencjał niszczenia warstwy ozonowej i tworzenia efektu cieplarnianego. Instalacje wody lodowej są również tańsze w eksploatacji, ponieważ woda to tanie medium, a chillery nie zużywają dużych ilości energii elektrycznej. Co ważne, przy prawidłowej konserwacji agregaty zachowują długą żywotność (nawet 20-30 lat).
Profesjonalne instalacje wody lodowej
Należy wziąć pod uwagę, że budowa takiej instalacji jest nie tylko droższa, ale i bardziej skomplikowana od budowy tradycyjnego systemu chłodzenia. Wykonanie układu opartego na wodzie lodowej wymaga wykonania projektu z uwzględnieniem obciążenia cieplnego budynku. Ponadto przy wyborze agregatu trzeba wziąć pod uwagę szereg kwestii, w tym rodzaj projektu, wydajność chłodniczą, rozmiar, wydajność energetyczną, sposób sterowania i koszt. Dlatego instalacje wody lodowej należy powierzyć profesjonalistom, którzy mają doświadczenie z tego rodzaju systemami.
Nasza firma – Ventix Serwis, oferuje kompleksowe wsparcie w tym zakresie, zapewniając dobór oraz profesjonalny montaż agregatów wody lodowej. Świadczymy również usługi serwisowe w postaci uruchomienia urządzeń, napraw, okresowych przeglądów oraz konserwacji systemu. W razie zainteresowania wyceną, montażem lub serwisem agregatów wody lodowej prosimy o kontakt:
- telefoniczny pod numerem: +48 32 753 05 50
- w wiadomości e-mail: kontakt@ventixserwis.pl